Konkurs historyczny Twierdza Przemyśl

Początki konkursu "Twierdza Przemyśl" oraz jego przebieg

Jednym z wielu przedsięwzięć naszej szkoły jest coroczna organizacja Powiatowego Konkursu Historycznego "Twierdza Przemyśl". Twierdza Przemyśl jest nieodłącznym elementem lokalnej historii i jako ważna część namacalnych dziejów naszego miasta, jest dla kolejnych pokoleń swoistą lekcją patriotyzmu, którą należy kontynuować i promować. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych. Jego ideą jest promowanie wiedzy z okresu I wojny światowej oraz akcentowanie roli, jaką odegrała w niej Twierdza Przemyśl. Intencją organizatorów konkursu jest także kultywowanie wartości historycznych wśród młodego pokolenia, poszerzanie wiadomości na temat ludności cywilnej oraz żołnierzy i ich życia codziennego z tamtego okresu. Ponadto wiedzy z zakresu techniki wojennej, obiektów militarnych, pogłębianie tematyki regionalnej pod hasłem: Moja mała Ojczyzna, wczoraj, dziś i jutro, a także upamiętnianie ofiar I wojny światowej.

Początki konkursu "Twierdza Przemyśl" sięgają 2001 r. i związane są z wizytą w Przemyślu Mera Innsbrucka Eugena Sprengera, która zaowocowała m.in. inicjatywą opieki nad cmentarzami z I wojny światowej oraz organizacją niniejszego konkursu. Przedsięwzięcie to cieszy się bardzo dużą popularnością wśród młodzieży, nauczycieli i rodziców.
W 2018 roku konkurs uświetnił obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Konkurs składa się z 2 etapów.

• W konkursie udział biorą uczniowie szkół podstawowych nie tylko z miasta Przemyśla ale także powiatu.
  • I etap to eliminacje, które odbywają się na terenie szkoły. Uczniowie rozwiązują test składający się z pytań, map oraz ilustracji przygotowany przez członków Jury konkursu.
  • II etap, w którym uczniowie odpowiadają ustnie na zadane pytania przez Jury konkursu, w tym ilustracyjne jest finałem, do którego wchodzi 6 uczniów ze szkół podstawowej. Z ich grupy wyłaniani są zwycięscy pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca oraz trzy wyróżnienia.
  • Od wielu lat konkurs organizowany jest wraz z Archiwum Państwowym w Przemyślu, Polskim Towarystwem Historycznym Oddział w Przemyślu, Przemyską Biblioteką Publiczną, Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, 5. batalionem strzelców podhalańskich, Grupą Rekonstrukcji Historycznych ARTYLERIA, Towarzystwem Przyjaciół Nauk w Przemyślu (wspierającym konkurs od strony merytorycznej i naukowej; którego członkowie zasiadają w Jury) oraz Związkiem Gmin Fortecznych w Przemyślu.
  • O kilku lat prowadzone są dla uczestników konkursu warsztaty w Muzeum Narodowym pod tytułem "Wielka Wojna 1914-1918", które odbywają się w I L.O. w Przemyślu, a prowadzone są przez doktora Lucjana Faca. Spotkania z uczestnikami konkursu prowadzi także Archiwum Państwowe w Przemyślu w ramach lekcji poświęconych historii Twierdzy Przemyśl.
  • Konkurs objęty jest patronatem honorowym przez: Konsula Honorowego Polski w Tyrolu, Przewodniczącego Sejmiku Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Przemyśla, Starostę Powiatu Przemyskiego, Prezesa Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Przemyślu, Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu.

Patronat medialny nad przebiegiem konkursu obejmują:
- "Nasz Przemyśl",
- "Radio VIA",
- "Podkarpacka Historia",

Opracował: dr Marcin Duma

Opublikował(a): Site Sheriff Data publikacji: 05-11-2023 19:59 Modyfikował(a): Site Sheriff Data modyfikacji: 14-01-2024 21:45