Ocalałam z Rzezi

W związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą mordu dokonanego na mieszkańcach miejscowości Palikrowy 12 marca w Centrum Kulturalnym w Przemyślu odbyła się projekcja filmu dokumentalnego Ocalałam z Rzezi w reżyserii Macieja Wojciechowskiego. Główną postacią filmu jest Józefa Bryg, która z rodzicami i bratem po wybuchu II wojny światowej  została przez Sowietów wysiedlona z Jarosławia do wsi Palikrowy położonej w obwodzie lwowskim. Mając sześć lat stała się świadkiem pacyfikacji miejscowości przez 4. pułk policji SS złożony z ochotników 14. Dywizji Waffen SS „Galizien” oraz oddziały UPA i lokalne bojówki OUN. Tragedia miała miejsce 12 marca 1944 roku, zbrodniarze rozstrzelali 365 mieszkańców Palikrów w tym rodziców Józefy Bryg, która ocalała cudem przykryta ciałem matki. Swoje traumatyczne przeżycia z dziecięcych lat przedstawiła we wspomnianym filmie, który został wyróżniony na XI Ogólnopolskim Festiwalu Filmowym Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci Gdynia 2019 oraz otrzymał II nagrodę w kategorii filmów o losach Polaków na Kresach Wschodnich na XV Festiwalu Polonijnym Losy Polaków 2020 . W tym okolicznościowym wydarzeniu wzięli udział uczniowie naszej szkoły, dla których była to niecodzienna lekcja historii, ale jakże wartościowa.

Marcin Duma

Ocalałam z rzezi.jpeg

Opublikował(a): Site Sheriff Data publikacji: 14-04-2024 21:51 Modyfikował(a): Site Sheriff Data modyfikacji: 14-04-2024 22:06